Makale Yazım Biçimi

sohbet makalesi

Blog Yazarlarının Bilmesi Gereken Makale Yazım Biçimi

İnternet pazarlaması ve blog oluşturma söz konusu olduğunda, makaleler hâlâ izleyicilerle iletişim kurmanın en güçlü yollarından biridir. Doğru Makale Yazım Biçimi sayesinde, kendinizi yalnızca izleyicilerinizin önünde ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşümlerinizi de artırırsınız.

Hepimiz, doğru bir ifade şekliyle kutsanmış tek tür olduğunu biliyoruz.

İfade söz konusu olduğunda, araç göz ardı edilemeyecek bir şeydir.

Hepimiz konuşma ve dinleme konusunda şımartıyoruz, ancak birçok ortam aslında zaman içinde çok fazla popülerlik kazandı. Bilgi toplamak, yalnızca dinlemeye veya konuşmaya bırakılırsa göz korkutucu bir görev olabilir.

Bilginin paylaşımı ve sunumu için birçok yol ortaya çıktı.

Bilgi paylaşmanın bu tür popüler ve yaygın bir yolu Makale Yazma’dır.

Bununla birlikte, doğru ve etkili türden makaleler yazmak kesinlikle göründüğü veya göründüğü kadar basit değildir.

Makale yazma becerileri kapsamlı araştırma ve uygulama ile geliştirilebilir. Makaleler birçok türde olabilir ve çeşitli konuları ve konuları içerebilir. Hiç kimsenin makale yazma becerisini miras almasına gerek yoktur, yazma becerileri yeterli pratikle parlatılabilir. 

İyi kelime dağarcığı, yaratıcı beceri ve temel çalışmaların yanı sıra, makale yazma formatını hatırlamanın ne kadar önemli olduğunu akılda tutmalıdır.

Makale yazma formatı esas olarak şunlara odaklanır:

1) Üstbilgi veya Başlık

2) Önsöz veya Giriş

3) Paragraf

4) Sonuç veya Son

Başlık veya Başlık

Başlık, makale yazma formatının veya blog yazmanın temel bileşenlerinden biridir . Makalenizin başlığı okuyucu için çekici ve çekici olmalı, makaleye benzer olmalıdır.

Ayrıca makalenin tüm fikirlerinizi içermesi ve kesinlikle uzun olmaması gerektiğini aklımda tutmalısınız. İyi sunumu olmayan bir yemek, tadı ne kadar iyi olursa olsun, ilk izlenimde lokantayı kesinlikle etkilemediğinden, başlık aynı zamanda akılda kalıcı olmalıdır.

Önsöz veya Giriş

Giriş veya önsöz, makale yazma formatının bir başka önemli unsurudur. Makalenizin önsözü, okuyucunuza makalenizde hangi noktaları ve konuları ele alacağınız konusunda net bir fikir vermeli, net olmalı, ancak makaleniz makalenizin tamamında ele alacağınız her şeyi açıklamamalıdır. okuyucuyu okumaya ve makalenizin tamamını okumaya davet edin.

Makale Paragraf

Makalenizin ana gövdesi, konunuza bağlı olarak en az 2-5 paragraf içermelidir. Daha fazlasını dahil edebilirsiniz ancak dinleyicilerinizi sıkmayın, bir makalenin ana metnini yazmak için eksiksiz bir zemin çalışması ve araştırma yapmanız gerekir.

Makalenin tamamı ona bağlı olduğu için makalenin ana hatları çok önemlidir. Doğru türden bilgi ve bilgi aktarılmalıdır.

Gövde, makale yazma formatındaki ana karakterdir. Bir makale yazarken alt başlıkların kullanılması zorunludur. Her nokta, paragraflarınızın her birinde farklı şekilde tanımlanmalı ve başlığınızın ve makalenizin ana hatlarından uzaklaşmamaya çalışmalıdır.

Sonuç veya Son

Makaleyi biten bir sonuçla tamamlayın. Sonuç, izleyicileriniz için okumak için de zahmetsiz olmalıdır. Makaledeki tüm argümanınızın bir özeti olmalıdır. Tüm makalenizin bir açıklaması olmalı. Ayrıca, makalenizi okumayı tamamladıktan bir süre sonra okuyucuyu ilham vermeli ve düşünmelerini sağlamalıdır.

Makalenizin açıklayıcı olması gerekli değildir, ancak makalenizle ilgili her anahtar kelimeyi açıklamaya çalışın. Bu kesinlikle iyi bir sonuç yazmanızı sağlayacaktır.

Makale yazma biçimi bu üç nokta etrafında döner ; ancak, bu noktalar da yazma stilinize ve özelliğinize göre biraz beslenebilir. Okuyucular için ilginç hale getirmek için bazen makale yazma formatını geliştirebiliriz.

Makalenizin okuyucuları için onu daha özel ve çekici kılmak için neler yapabileceğimize bir bakalım.

Gazetecilik veya diğer medya etkileyicileriyle ilgili bir makale yazmayı planlıyorsanız, bu noktalar ilginizi çekebilir.

Makale Yazım Biçimi ile İlgili Önemli Noktalar

Farklı Makale Biçimi

Pek çok kişi makaleleri okuyucuya bilgi verdiği paragraflar olarak görme hatasını yapıyor. Sadece bir paragraf okumak, kesinlikle hiçbir kullanıcının beğenmeyeceği bir şeydir.

Ayrıca, makalelerin sadece paragraflar olduğu şeklindeki klişeyi kırmak için, yazmak ve makale yazmak için farklı biçimler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin ve elbette pek çoğu sürpriz olarak karşımıza çıkacaktır.

Ters Piramit Stili – Ters Piramit stili, yazı stilini değiştirdi ve okuyucular için çok daha kolay bir yaklaşım haline getirdi. Bu tarz üç temel parametre içerir,

(i) Başlık (en değerli gerçekler ve haberler)

(ii) Vücut (kritik gerçekler)

(iii) Kuyruk (ek gerçekler)

Hikayenin bağlamı (özet grafik) – özet grafik çok uzun olmamalı ve gerçeklere dayalı olmalıdır, özet grafik, özet anlamına gelen özet grafik bize ne kadar iyi derlenmesi gerektiğini söyler.

Anlatıları kullanma – Anlatılar bir makalede çok olumlu bir şekilde kullanılabilir, anlatılar kısa ve net olmalıdır ve anlatılar yalnızca izleyicilerinize kişisel yaşamınızın bir bölümünü anlatırken kullanılmalıdır.

Çeşitli Yazım Biçimi Türleri olabilir

Makale yazma türünüz tamamen makalenin hangi formu üzerinde çalışmayı seçtiğinize bağlıdır. Yazmak istediğiniz makalenin türüne bağlı olarak, işte bazı açık makale yazma biçimleri:

Açıklayıcı Yazı Stili

Bu, temel amacı makaleyi izleyiciye anlatmak ve açıklığa kavuşturmak olan yazı biçimi türlerinden biridir  . Burada, yazarlar belirli bir tema veya konu hakkında bireysel ve kişisel bölümlerini ifade etmeden yazmaya odaklanırlar, size yalnızca gerçekleri ve bilgileri sağlarlar. Çoğunlukla makul bir biçimdedir. Bu makale yazma biçimini yalnızca aşağıdaki durumlarda benimsemelisiniz:

(i) Bilgilendirici ve haberle ilgili makaleler

(ii) Yemek pişirme ve tarifle ilgili makaleler

(iii) İlgili makaleler Ne, Nasıl ve Ne Zaman?

Açıklayıcı veya Açıklayıcı

Bu tür bir makale esas olarak bir karakteri, bir oluşumu veya bir eylemi veya bir yeri açıklamaya odaklanır. Doğası gereği az ya da çok dramatiktir. Bu makale yazma biçimini yalnızca aşağıdaki durumlarda benimsemelisiniz:

1) Dram

2) Günlük

3) Kurgu veya Destan

Etkili Makale

Bu tür bir makalenin temel amacı, izleyiciyi ikna etmek ve cezbetmektir. Çoğunlukla şikayet ve reklam yazmak için kullanılır. Etkili yazının çok fazla mantığı, tartışması ve onayı olması gerekir.

Betimleyici yazının aksine, burada yazar kişisel yaklaşımını ve izleyiciyle tartışmalarını veriyor; seyirciyle bir sohbet gibidir. Bu makaleler şunları yazmak için kullanılır:

1) Kapak Mektupları

2) Resmi Şikayet mektubu

3) Resmi Onay Mektubu

Anlatı Yazma Stili

Anlatı yazma yalnızca izleyiciye bir hikaye veya bir bölüm anlatmak için kullanılır, yazar / yazarın hayatları hakkında hikayeler anlatan yeni karakterler oluşturup yaratabileceği, okuyucuları etkileyebileceği veya onları eğlendirebileceği kurgusal olabilir.

Anlatı yazıları, okuyucuların sorularını yanıtlamalıdır, çünkü öykü devam ederken kendilerini de dahil hissederler. Bu özel yazı stilinin makul başlangıçları, araları ve sonları vardır. Faaliyetler, eylemler, ilham verici dönemler ve çatışmalardan oluşur. Bu makale yazma biçimi şunları içerir:

1) Kısa Hikayeler

2) Roman

3) Bölümler

4) Masallar

5) Masallar

6) Şiir

Makale Biçimi Örneklerinin Konuları

Üzerine bir makale yazmak isteyebileceğiniz çeşitli makale formatı örnekleri ve konuları olabilir, burada size makalenizi nasıl uygulayacağınıza dair kısa bir fikir vermek için çok popüler birkaç konu ve makale formatı örneklerini açıklayacağım.

Kendin Makaleni Yaz

Kendin yap makaleleri çoğunlukla çok bilgilendirici ve olgusal noktalardan oluşur, okuyucular kısa ve bilgilendirici olmasını istediği için makalenizi okuyucular için detaylandırmaya gerek yoktur. 

Kitap İnceleme makaleleri

Bu makaleler çoğunlukla akademik dergi ve gazetelerde bulunabilir, kitap incelemeleri son zamanlarda yayınlanan veya herhangi bir nedenle çekim merkezi olan kitaplar hakkında yetkin ve yetkin içgörüler içerir.

Sütunlar

Sütunlar yazarın karizmasını ve doğasını aydınlatır; tüm köşe yazarları kendi benzersiz ve farklı özelliklerini ve tarzlarını yaratmaya çalışırlar. Bunlar çoğunlukla yazarın kişisel düşünceleri ve yorumlarıyla ilgilidir. Daha sonra okuyucular tarafından tanınacağı için kendi stillerini yaratmaları çok gereklidir.

Yorumlar

Yorumlar uzun değildir ve aşağı yukarı 1000-1800 kelimeden oluşan net ve kısa makalelerdir. Bir makaleye odaklanırlar; zaten yayınlanmış kitap incelemeleri gibi. Bunlar, belirli bir makalenin neden ilginç olduğunu veya okumanız gerektiğini açıklar.

Yaşam Tarzı Makaleleri

Yaşam tarzı makaleleri esas olarak yazarın yaşam tarzına, sağlığına, kişisel ilişkilerine ve bunlarla ilgili hemen hemen her şeye odaklanmaktadır. Yerlerde dolaşırlar ve kasabanın meydana gelen yerlerini tarif ederler; ayrıca yerel mağazalar, okul, yemek mekanları, marketler ve daha pek çok şey hakkında bilgi verebilirler.

Kısa Makaleler

Kısa makaleler çoğunlukla bilgiyi çok net bir şekilde sunan bir dergide kalır. Kısa yazılar çok fazla kelime içermez, kelime sınırı 300 ile maksimum 500 arasında değişir.

Sponsorlu Reklam Yazısı

Çoğunlukla makaleye veya dergiye sponsor olan şirketlerin reklamlarını içerirler. Okumaları normaldir, ancak özellikle o dergi veya makalede yer almaları için ödenir. Çoğunlukla çok sayıda izleyici çeken çeşitli ünlü ve popüler makalelerde yer alırlar.

Trend Makaleleri

Trend makaleleri genellikle kasabadaki trend olan yerler, nesneler ve yiyecekler olarak kategorize edilir. İçeriklerini haftalık veya aylık olarak değiştirmeye devam ediyorlar.

Makalenin nasıl yazılacağı, makale yazma örnekleri, farklı makale yazma türleri, dergiler ve gazeteler gibi çeşitli alanlarda makale yazma gibi bu makalede ele alınan en önemli birkaç makale konusu.

Makale yazım biçimi çok önemlidir ve bir makale yazarken her seferinde takip edilmelidir, birkaç parametreye uymak yazma tarzınızı geliştirir ve neyi yazıp neyi yazmamayı ayırt etmenize yardımcı olur.

Arama Motoru Optimizasyonu kavramına da yeterince dikkat etmelisiniz. SEO gerçekten önemli bir kavram olarak karşımıza çıkan bir şeydir ve neden olmasın? Kesinlikle web sitenizdeki trafiği belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bir makale yazarken başarılı bir SEO dostu makalenin arkasındaki belirleyici faktörlere yeterince dikkat etmelisiniz .

1) Hedeflenecek anahtar kelimeye her zaman yeterince dikkat etmelisiniz.

2) Makalelerin uzunluğu, asla göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir. Makaleyi her zaman çok uzun ve açıkça çok kısa olmadan bilgilendirici yapmaya çalışın.

3) Her zaman hangi makale umudunu yazmanız gerektiğine karar verin ve ardından buna bağlı olarak en iyi anahtar kelimeleri araştırın. Makaleyi yazarken ve yazarken anahtar kelimeleri kullanma fikri, şimdi dinlenmeye bırakılması gereken bir şeydir.

4) Herhangi bir faaliyette bulunurken öğrenmenin ana şey olduğu bilinen ve yaygın bir gerçektir. Bu ifade, Makale Yazma durumunda da geçerli. Her zaman makalelerinizi taslak için analiz edin. Bu kesinlikle mevcut makalelerin kullanılması anlamına gelir. Bu uygulamada kendinizi şımartmak, aradığınız sonuçları size kanıtlamada uzun bir yol kat edebilir.

5) İzleyicileriniz varsa, sizin de sorularınız olacaktır. Pek çok insan düşüncelerinizden sapabilir ve yaptığınız işi de takdir edebilir. Her iki durumda da, bunun sadece sizin iyiliğiniz için olduğu vaaz edilmelidir. Okuyucu bir noktada düşünceye katılmasa bile, onların görüşünü anlamaya çalışmalı ve bu kullanımla bir uyum oluşturmalısınız. Basitçe onlara, kullanıcıların sadakatini kazanmalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat eden bir bağlantı hissi sağlar.

ilgisini kaybettirmeyen makale

Okuyucunun ilgisini kaybetme eğiliminde olduğu ikinci konu her zaman bağlam içinde tutulmalıdır; başka bir blog okuma ya da sadece başka bir web sitesini ziyaret etme fikri ile uğraşmaya eğilimlidir.

Tüm bunların bir insanın gerçekten okuduğu bir zamanda gerçekleşebilmesi, yine gerçekten ilginç bir şeydir. Zihnin bilinçaltı durumu elbette bunun için suçlanacak olgudur.

Okuyucuların kafasını karıştırabileceğinden ve dikkatlerini ana konudan uzaklaştırabileceğinden, makale yazarken ağır sözcükler kullanmaktan kaçının. Makalenizin tamamında anlamlı görünmeye çalışın. Makalenizi kısa tutun ve her terimi iyi açıklayın. Kendi makalenizi oluşturmak ve kendi karakterlerinizi oluşturmak için kuralları ve örnekleri izleyin.  

Sonuç olarak

Sonuç notunda, makaleyi bilgilendirici ve gerçekçi tutmanız da gerekir.

Konunuzdan ve başlığınızdan uzaklaşmayın. Kapsamlı bir araştırmadan sonra makalenizi yazmaya başlayın ve makalenizi oluşturmak için her zaman becerikli kökleri kullanın. Bu bilgilendirici parçanın size yardımcı olacağını ve makaleniz boyunca size yol göstereceğini umuyoruz.

Yazı biçimi türlerini aklınızda bulundurun

sohbet makalesi
4.9 10 oylar
Makale Derecelendir
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
SohbetMakalesi.Com Sende Yorumda Bulunx
()
x
Gay sohbet Gabile Marcinal Gabile Sohbet Gabile Gabile kim Gabile Mobil Gay istanbul Sex Sohbet Gabile kim