Makale Yazmaya Nasıl Başlanır

sohbet makalesi

Makale yazmaya nasıl başlayacağınızı öğrenmek ister misiniz ?

Makale yazmak birçok insan için rüya gibi bir iştir. Bazıları gazete içeriği veya makaleler yazarken, diğerleri Jeffrey Archer gibi başarılı yazarlar olur.

Ancak, ne kadar çaba sarf ederseniz edin, bazı yazarlar diğerlerinden daha iyidir. Bu yazarları çalışmalarında iyi yapan şey, araştırma ve işleyiş şekilleri arasındaki farktır.

Çevrimiçi olarak çok sayıda içerik web sitesinin bulunduğu bu dijital çağda, sadece aklınızdakileri yazmak yeterli değildir. Olağanüstü yeteneğinizi doğru işleme yöntemiyle birleştirmek, yazınızı oldukça iyi kılan şeydir.

SohbetMakalesi.com, makalesinde araştırma ve düşünmenin önemini güzel bir şekilde açıklıyor . Fikir eksikliği olduğu için 5 içerik parçasından 4’ünün başarısız olduğuna inanıyor. Dahası, araştırma eksikliği, içerikteki merkezi fikrin istikrarsız bir tasvirine yol açar.

Makale yazmak hiçbir zaman çocuk oyuncağı olmadı, başarılı yazarların farklı yaptığı bazı şeyler var. Onların yerine geçelim ve içerik yazmaya nasıl başlayacağımızı görelim.

Ancak bundan önce Makale yazmanın ne olduğunu bize bildirin. İçerik yazma, hedef kitleye bir mesaj iletmek için içerik hazırlamaktır. Basit bir ifadeyle, mevcut Makale yazarlığı işlerini aradığınızda, bloglar, web içeriği, videolar ve podcast’ler için senaryolar, metin gönderileri, vb. Araştırmanız ve yazmanız gerekecek. Bu nedenle, şu ana kadar Makale yazarının kim olduğunu anladınız mı? Şimdi, nasıl Makale yazarı olunacağını öğrenelim mi?

İçerik Yazmaya Nasıl Başlanır?

Blog gönderileri, web sitesi makaleleri, web içeriği veya kitaplar yazıyor olsanız da, aşağıdaki ipuçları çalışmanızı gelişmiş çıktı için düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Aşamalı bir prosedürle makale yazmayı öğrenin!  

1. Makale Yazma çok fazla araştırma gerektirir

Yeni makale fikirlerinin akmasını sağlamak için araştırma alanına sık sık girmeniz gerekir. Araştırmanın ardından doğrudan yazma ve planlama yapılmamalıdır. Aslında, bir dakikanızı ayırın. Hakkında yazacağınız fikri bulur bulmaz daha fazla araştırma yapın. Ama şimdi, özellikle bu konu üzerine.

makale veya en iyi arkadaşınız olduğunuz başka bir not defterini yapın ve fikir hakkında temel işaretler yazmaya devam edin. Her zaman bakmanız gereken referans sayfalarınız olacak, ancak bir içerik parçasına nasıl devam edeceğinize dair düşüncelerin yazılması gerekiyor.  

2. Bir makale yazarının becerileri

Başkasının yerine geçmek ve tamamen benzer bir tarzda yazmaya istekli olmak, içerik yazmaya nasıl başladığınız değildir .

Çalışma süreniz boyunca, kendine özgü bir tarzı olabilecek birçok yazarla karşılaşacaksınız. Tarzlarından ilham alabilirsiniz ama bu tarzı kopyalamak zorunda değilsiniz. Her insan farklı olduğundan ve benzersiz bir kişiliğe sahip olduğundan, farklı bir yazı stiline sahip olmalıdır.

Örneğin Neil Patel’i ele alalım. Kendine özgü bir yazı tarzı var ve karmaşık kavramları bile daha kolay gösterebiliyor.  

Bununla birlikte, yazı stili bir yazarın kimliğidir. Pek çok kişi sohbetin yazdığı şeyden değil, onu nasıl yazdığından dolayı tanıyor. Her yazarın, çevrimiçi makale yazmaya nasıl başlayacağını öğrenmek için çalışmalarında bu benzersizliğe ihtiyacı vardır .

3. Özledim Makale yazmayı

Her içerik parçası tek bir konu için yazılmıştır. Bu noktaya sadık kalın ve farklı konularda dolaşmaktan kaçının. Elbette, ilgili şeyler hakkında biraz tartışmakta sorun yoktur, ancak farklı fikirleri tek bir içerik parçasında karıştırmadığınızdan emin olun. Kullanıcının okuma akışını bozacaktır.

Örneğin, işletmeniz için içerik yazmaya nasıl başlayacağınızdan bahsediyorsanız , daha fazla erişim için bunu Facebook veya Instagram’da paylaşmanın bir ipucu verebilirsiniz. Ama hepsi bu. Instagram pazarlamasına dalmayın.

Birçok yazar, içerik parçanızı düzenlemeye başladığınızda, konuyla uyuşmayan noktaları ortadan kaldırmak için bir tur düzenlemenin yapılması gerektiğine inanıyor. Konuyla uyuşmayan her cümleyi ve kelimeyi kaldırmalısınız.

4. Makale yazmanın yaratıcı perspektifi

Zaten internette olan bir içerik parçası yazıyorsanız, ne fark ediyorsunuz? Bu, çevrimiçi içerik yazmaya nasıl başladığınız değildir .

Her içeriğin ilgili üç ana faktörü vardır: Konu , Fikir ve Görünüm . Konu ve fikir zaten kararlaştırılmış olsa da, çünkü içeriğe başlamadan önce, ne yazacağınızı bildiğiniz için. Ancak manzara önemlidir.

İçerik parçanıza yeni bir görünüm kazandırmak, makalenizi veya blogunuzu diğerlerinden farklı kılan şeydir. Güvenilir bir izleyici kitlesi kazanmak için bu benzersiz açı gereklidir.

5. Bir Makale yazarı, bir Katil Başlık ve İlk Paragraf oluşturmalıdır

Katil bir başlık oluşturmak, içerik yazmaya nasıl başlanacağının bir başka önemli parçasıdır .

Bu şekilde düşün:

Facebook profilinizi rastgele kaydırıyorsunuz. İçerik Yazmaya Nasıl Başlanacağına Dair Giriş yazan bir makaleyle karşılaşırsınız . Ardından, İçeriği Şimdi Yazmaya Başlamak İçin 7 Harika İpucu veya İçerik Yazmada Kariyer Yapmak İçin 6 Benzersiz İpucu okuyan başka bir makaleyle karşılaşırsınız .

Her iki makale de aynı tür bilgi ve içeriğe sahip olabilir ancak ikincisi daha ilginç görünüyor.

Benzer şekilde, kullanıcılarınız içeriğin tamamını okumak isteyip istemediklerine sadece ilk paragrafa göre karar vereceklerdir.  

Bu nedenle, hem başlık hem de ilk paragraf içeriğinizin en iyi parçası olmalıdır.

İçerik Yazmaya Nasıl Başlanır: Adım Adım Kılavuz

6. Bir Makale yazarı Abartmamalı ve Basit Tutmamalıdır

Makale yazmaya nasıl başlayacağınıza dair birçok şey ve önemli yönler bu noktanın altında gizlidir. Bakalım bunlar neler:

  • İnsanların çoğu karmaşık cümle yapınızı ve kelime dağarcığınızı anlayamayabilir. Yazarken hedef kitlenizi aklınızda tutun ve içeriği kelimeler açısından basit tutun. Bir çocuk bile ne anlatmaya çalıştığınızı anlayabilmelidir.
  • Bir konu hakkında haber verirken gerçeği esnetmeyin ve ona yeni bir tanım vermeyin. Gerçeğin bu şekilde kalmasına izin verin. Gerçeği değiştirmek ve abartmak sizi güvenilmez gibi gösterebilir.
  • Yeni başlayanlar için yazıyorsanız, içeriğinize her şeyi açıklayarak başlayın. Tıpkı bir meslekten olmayan adama açıklayacağın gibi. Ancak konuyu zaten bilen kişiler dahilse, konuyu daha bilgilendirici tutun.
  • Açıkça yazın. Bu, paragrafların kısa, cümlelerin düzgün ve kelimelerin okunabilir olması anlamına gelir.

7. Makale ayrıntılı bir yeniden okunması

İçeriğinizi güzel bir şekilde düzenlememek, hedef kitleniz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Hatalı içeriği kimse okumayacak.

Bu yaklaşımı izleyin:

  • İlk düzenleme turu, içeriğin akışına uymayan cümleleri ortadan kaldırmak ve değiştirmek olmalıdır. Ayrıca, konuyla uyumlu olmayan cümleleri kaldırın.
  • İkinci düzenleme turu, yazım, dil bilgisi ve noktalama hatalarını gidermeye odaklanmalıdır.
  • Üçüncü tur okumak içindir. Son olarak, her şeyin iyi göründüğünden emin olmak için taslağınıza bakın .

Hatırlanması Gereken Ek Noktalar

Yazma yeteneğiniz doğru yaklaşımla birleştirilirse, sizi başarılı bir yazar olmaktan alıkoyacak hiçbir şey yoktur. İşte içerik yazmaya nasıl başlayacağınıza dair bazı ek ipuçları .

1. Bir içerik yazarı bir niş nasıl seçer?

Hiç şüphe yok ki, birçok yazar çok görevlidir ve sağlık hizmetlerinden pazarlamaya kadar her konuda yazabilirler. Ancak, yeni başlıyorsanız, belirli bir ilgi alanı seçmek en iyisidir.

Dijital pazarlamayı baştan sona biliyorsanız , bu , o alanda içerik yazmaya nasıl başlayacağınız konusunda zaten yarı bilginiz olduğu anlamına gelir . Bu şekilde başlamak ve ardından arenanızı genişletmek daha kolay.

2. Makale yazma türleri nelerdir?

Harika bir fırsat yakaladığınızı hayal edin ama bunu alamazsınız çünkü o tarzda nasıl yazacağınızı bilmiyorsunuz. Her yazı stili diğerinden biraz farklıdır ancak bir yazarın tüm bu stilleri bilmesi gerekir.

Elbette pek çok yazar o alana ilgi duymadıkları için belli bir işi isteyerek yapmıyor. Ancak farklı tarzları bilmek gereklidir. Bir Reklam kopyası, blog yazısı, makale, web sitesi metni, misafir yazısı, gazete kopyası veya e-kitabın nasıl yazılacağını bilmek önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin Makale Yazma İpuçları

Daha önce hiç bir şey yazmayı denemediyseniz, ancak nasıl içerik yazılacağını veya nasıl serbest yazar olunacağını öğrenmek istiyorsanız, işte yeni başlayanlar için bazı özel içerik yazma ipuçları .

1. Başlık Önemlidir

Daha önce de tartışıldığı gibi, içeriğin başlığına son derece önem verilmelidir. Yeni başlayanlar, özellikle başlığı nasıl çerçevelediklerine dikkat etmelidir. En kolay yol, ilgili makaleleri kontrol etmek ve başlığın nasıl düzenlendiğini görmektir.

2. İçeriğiniz Yoluyla Değer Sunun

İçerik değerli olmalıdır. Hedef kitleniz içerik parçasından bir şeyler alabilmelidir. Bir hikaye anlatıcısı olun ve her şeyi olabildiğince ilginç hale getirin.

Ancak, izleyicilerinizi aklınızda tutmalısınız. Gençler için yazıyorsanız, daha ilgi çekici, akılda kalıcı içerik yazın. İşletme profesyonelleri ve CEO’lar için içerik resmi ve isabetli olmalıdır.

3. Hatırlanması Gereken Bir Sonuç

Güçlü bir notla sonlandırın. Son düşüncenin kullanıcılarınızın zihninde kalmasına izin verin. Anahtar, makalede anlattıklarınızı ele almak, ancak yine de okuyucunuz üzerinde bir izlenim bırakmaktır.

İçerik yazmayı öğrenin ve başarılı bir Makale yazarı olun.

4.9 7 oylar
Makale Derecelendir
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
SohbetMakalesi.Com Sende Yorumda Bulunx
()
x
Gay sohbet Gabile Marcinal Gabile Sohbet Gabile Gabile kim Gabile Mobil Gay istanbul Sex Sohbet Gabile kim